BUK768R1-40E,118
DigiKey Part Number
1727-7257-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-7257-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-7257-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BUK768R1-40E,118
Description
MOSFET N-CH 40V 75A D2PAK
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 40 V 75A (Tc) 96W (Tc) Surface Mount D2PAK
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
24 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1730 pF @ 25 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Dissipation (Max)
96W (Tc)
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
7.2mOhm @ 20A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 1mA