UKL2A471MHD
DigiKey Part Number
493-10521-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UKL2A471MHD
Description
CAP ALUM 470UF 20% 100V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
UKL2A471MHD Models
Ripple Current @ Low Frequency
910 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.365 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C