UPJ1V561MHD6 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 21
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 631
Datasheet
Panasonic Industry
In Stock: 1 138
Panasonic Industry
In Stock: 1 445
In Stock: 96
Chemi-Con
In Stock: 448
Chemi-Con
In Stock: 970
560 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UPJ1V561MHD6
DigiKey Part Number
493-16334-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPJ1V561MHD6
Description
CAP ALUM 560UF 20% 35V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UPJ1V561MHD6 Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.36 A @ 10 kHz
Impedance
75 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C