ELXY350ELL561MK20S is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Chemi-Con
In Stock: 448
Datasheet
Similar
Chemi-Con
In Stock: 970
Datasheet
Panasonic Industry
In Stock: 1 138
Panasonic Industry
In Stock: 1 445
In Stock: 96
Nichicon
In Stock: 21
Nichicon
In Stock: 631
560 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
ELXY350ELL561MK20S
DigiKey Part Number
565-1821-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXY350ELL561MK20S
Description
CAP ALUM 560UF 20% 35V RADIAL TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
ELXY350ELL561MK20S Models
Ripple Current @ Low Frequency
670 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.34 A @ 100 kHz
Impedance
46 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C