UPS2A471MHD
DigiKey Part Number
493-11155-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPS2A471MHD
Description
CAP ALUM 470UF 20% 100V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UPS2A471MHD Models
Ripple Current @ Low Frequency
930.1 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.31 A @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
76 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
1.319" (33.50mm)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C