UPS2A471MHD1CA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 134
Datasheet
Image for UPS2A471MHD1CA is not available
UPS2A471MHD1CA
DigiKey Part Number
UPS2A471MHD1CA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPS2A471MHD1CA
Description
CAP ALUM 100V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
930.1 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.31 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
76 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
1.319" (33.50mm)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C