UVZ2A471MHD is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 274
In Stock: 134
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
In Stock: 912
In Stock: 248
Direct
Chemi-Con
Panasonic Industry
Chemi-Con
Cornell Dubilier Knowles
470 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UVZ2A471MHD
DigiKey Part Number
493-1379-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVZ2A471MHD
Description
CAP ALUM 470UF 20% 100V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UVZ2A471MHD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
715 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.0725 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C