SS-10-16NP-LE
SS-10-16NP-LE
SS-10-16NP-LE
DigiKey Part Number
563-1080-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SS-10-16NP-LE
Description
SWITCH ROTARY DIP SP6T 0.1A 5V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Dip Switch SP6T 6 Position Through Hole Rotary with Shaft Actuator 100mA 5VDC
Category
Contact Finish
Gold
Manufacturer
Nidec Components
Height Above Board
0.535" (13.59mm)
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Termination Style
PC Pin
Part Status
Active
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Circuit
SP6T
Washable
Yes
Number of Positions
6
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Current Rating (Amps)
100mA
Body Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Voltage Rating
5VDC
Length
0.394" (10.00mm)