SS-10-23NP-LE
SS-10-23NP-LE
SS-10-23NP-LE
DigiKey Part Number
563-1084-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SS-10-23NP-LE
Description
SWITCH ROTARY DIP DP3T 0.1A 5V
Detailed Description
Dip Switch DP3T 3 Position Through Hole Rotary with Shaft Actuator 100mA 5VDC
Height Above Board
0.535" (13.59mm)
Packaging
Bulk
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Current Rating (Amps)
100mA
Voltage Rating
5VDC
Length
0.394" (10.00mm)