EEF-SX0G151ER
DigiKey Part Number
PCE4835TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCE4835CT-ND - Cut Tape (CT)
PCE4835DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEF-SX0G151ER
Description
CAP ALUM POLY 150UF 20% 4V SMD
Detailed Description
150 µF 4 V Aluminum - Polymer Capacitors 2917 (7343 Metric) 9mOhm 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEF-SX0G151ER Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency
6.3 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Capacitance
150 µF
Surface Mount Land Size
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
4 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
9mOhm