PC520-1C-24S-X
DigiKey Part Number
2634-PC520-1C-24S-X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PC520-1C-24S-X
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 24VDC Coil Through Hole
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Coil Insulation
Class F
Packaging
Tube
Must Operate Voltage
18 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
2.4 VDC
Mounting Type
Operate Time
15 ms
Coil Voltage
Release Time
10 ms
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Rating (Current)
20 A
Contact Material
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Switching Voltage
250VAC - Max
Approval Agency
CUL, cURus, UL
Load - Max Switching
5000VA
Relay Type
Coil Current
15 mA
Coil Resistance
1.6 kOhms