TBP01P1-508-06BE
TBP01P1-508-06BE
The Ultimate Guide to Terminal Block Selection
TBP01P1-508-06BE
DigiKey Part Number
102-6394-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TBP01P1-508-06BE
Description
TERM BLOCK PLUG 6POS 5.08MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 180° Free Hanging (In-Line)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TBP01P1-508-06BE Models
Category
Voltage - UL
300 V
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Wire Gauge or Range - AWG
12-28 AWG
Series
Wire Gauge or Range - mm²
2.5mm²
Packaging
Bag
Color
Blue
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Type
Plug, Female Sockets
Contact Mating Finish
Nickel
Number of Positions
6
Features
Retention Latches (Non-Wire Side)
Positions Per Level
6
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Levels
1
Screw Size
M3
Pitch
0.200" (5.08mm)
Torque - Screw
0.5 Nm (4.4 Lb-In)
Plug Wire Entry
180°
Wire Strip Length
7mm
Termination Style
Screw - Rising Cage Clamp
Contact Material
Copper Alloy
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Housing Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Current - IEC
20A
Insulation Height
0.591" (15.00mm)
Voltage - IEC
320 V
Base Product Number
Current - UL
16 A