TS06-667-25-WT-260-G-SMT-TR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Same Sky (Formerly CUI Devices)
In Stock: 2 973
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 266
Datasheet
Tactile Switch SPST-NO Top Actuated Surface Mount
TS06-667-25-WT-260-G-SMT-TR
DigiKey Part Number
2223-TS06-667-25-WT-260-G-SMT-TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TS06-667-25-WT-260-G-SMT-TR
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TS06-667-25-WT-260-G-SMT-TR Models
Category
Actuator Orientation
Top Actuated
Mfr
Termination Style
Gull Wing
Series
Outline
6.70mm x 6.00mm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Illumination
Non-Illuminated
Part Status
Active
Operating Force
260gf
Circuit
SPST-NO
Operating Temperature
-30°C ~ 80°C
Switch Function
Off-Mom
Actuator Material
Polyamide (PA FR52), Nylon FR52
Contact Rating @ Voltage
0.05A @ 12VDC
Switch Travel
0.25mm
Actuator Type
Standard
Mechanical Life
60,000 Cycles
Mounting Type
Base Product Number
Actuator Height off PCB, Vertical
2.50mm