RCS2012F104CS is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
YAGEO
In Stock: 4 952
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 4 142
Datasheet
Similar
Vishay Dale
Vishay Dale
Panasonic Industry
Panasonic Industry
In Stock: 262
100 kOhms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Sulfur, Moisture Resistant Thick Film
RCS2012F104CS
DigiKey Part Number
RCS2012F104CS-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCS2012F104CS
Description
RES 100K OHM 1% 1/8W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RCS2012F104CS Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.66mm)