AR0805FR-07100KL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
YAGEO
In Stock: 4 142
Datasheet
Upgrade
YAGEO
In Stock: 4 952
Datasheet
Samsung Electro-Mechanics
Similar
Vishay Dale
Similar
Vishay Dale
Panasonic Industry
Panasonic Industry
In Stock: 262
Stackpole Electronics Inc
100 kOhms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Moisture Resistant Thick Film
AR0805FR-07100KL
DigiKey Part Number
AR0805FR-07100KL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AR0805FR-07100KL
Description
RES SMD 100K OHM 1% 1/8W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
AR0805FR-07100KL Models
Category
Features
Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)