1.5KE440CA | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 1.5KE440CA |
Description | TVS DIODE 376VWM 602VC DO201 |
Customer Reference | |
Detailed Description | 602V Clamp 2.5A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 1.5KE440CA Models |
Category | Current - Peak Pulse (10/1000µs) 2.5A |
Mfr | Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) |
Series | Power Line Protection Yes |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Applications General Purpose |
Part Status Obsolete | Capacitance @ Frequency 180pF @ 1MHz |
Type Zener | Operating Temperature -55°C ~ 150°C |
Bidirectional Channels 1 | Mounting Type Through Hole |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 376V | Package / Case DO-201AA, DO-27, Axial |
Voltage - Breakdown (Min) 418V | Supplier Device Package |
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 602V | Base Product Number |