STY60NM50
DigiKey Part Number
497-2775-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STY60NM50
Description
MOSFET N-CH 500V 60A MAX247
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 500 V 60A (Tc) 560W (Tc) Through Hole MAX247™
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STY60NM50 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
266 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
7500 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
560W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
500 V
Supplier Device Package
MAX247™
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
50mOhm @ 30A, 10V