PFH05W28-100-EVK-S1
DigiKey Part Number
285-2931-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PFH05W28-100-EVK-S1
Description
EVAL BOARD FOR PFH500F28100R
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PFH500F-28-100-R - 1 Non-Isolated Output AC/DC, Non-Isolated Evaluation Board
Category
Voltage - Output
28V
Manufacturer
TDK-Lambda
Current - Output
18A
Packaging
Bulk
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Part Status
Active
Contents
Board(s)
Main Purpose
AC/DC, Non-Isolated
Utilized IC / Part
PFH500F-28-100-R
Outputs and Type
1 Non-Isolated Output
Base Product Number
Power - Output
500W