PFH500F-28-1D0-R
DigiKey Part Number
285-2936-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PFH500F-28-1D0-R
Description
AC/DC CONVERTER 28V 504W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 28V 18A 85 ~ 265 VAC Input
EDA/CAD Models
PFH500F-28-1D0-R Models
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Efficiency
92%
Size / Dimension
4.00" L x 2.40" W x 0.53" H (101.6mm x 61.0mm x 13.5mm)
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 1
28V
Line Regulation
0.15%
Current - Output (Max)
18A
Load Regulation
0.1%
Power (Watts)
504 W