AMC1200EVM
DigiKey Part Number
296-29644-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AMC1200EVM
Description
EVAL BOARD FOR AMC1200
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AMC1200 - 1 - Single Channels per IC Isolation Amplifier Evaluation Board
Category
-3db Bandwidth
100kHz
Manufacturer
Texas Instruments
Current - Output / Channel
20mA
Packaging
Box
Current - Supply (Main IC)
5.4mA
Part Status
Active
Voltage - Supply, Single/Dual (±)
2.7V ~ 5.5V