F28P650DK9NMRR
DigiKey Part Number
296-F28P650DK9NMRRTR-ND - Tape & Reel (TR)
296-F28P650DK9NMRRCT-ND - Cut Tape (CT)
296-F28P650DK9NMRRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F28P650DK9NMRR
Description
C2000 32-BIT MCU, 2X C28X+CLA CP
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
C28x C2000™ C28x Piccolo™ Microcontroller IC 32-Bit Dual-Core 200MHz 1.28MB (1.28M x 8) FLASH 169-NFBGA (9x9)
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
RAM Size
248K x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.8V ~ 3.63V
Part Status
Active
Data Converters
A/D 34x12/16b SAR; D/A 2x12b
Core Processor
C28x
Oscillator Type
Internal
Core Size
32-Bit Dual-Core
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Speed
200MHz