F28P650DK9ZEJR
DigiKey Part Number
296-F28P650DK9ZEJRTR-ND - Tape & Reel (TR)
296-F28P650DK9ZEJRCT-ND - Cut Tape (CT)
296-F28P650DK9ZEJRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F28P650DK9ZEJR
Description
C2000 32-bit MCU, 2x C28x+CLA
Detailed Description
C28x C2000™ C28x Piccolo™, Functional Safety (FuSa) Microcontroller IC 32-Bit Dual-Core 200MHz 1.28MB (1.28M x 8) FLASH 256-NFBGA (13x13)
Category
Program Memory Size
RAM Size
248K x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.8V ~ 3.63V
Data Converters
A/D 40x12/16b SAR; D/A 2x12b
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Speed
200MHz