LP2985-25DBVR
DigiKey Part Number
296-32149-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-32149-1-ND - Cut Tape (CT)
296-32149-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LP2985-25DBVR
Description
IC REG LINEAR 2.5V 150MA SOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-23-5
EDA/CAD Models
LP2985-25DBVR Models
Current - Supply (Max)
2.5 mA
PSRR
45dB (1kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
16V
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Voltage Dropout (Max)
0.58V @ 150mA