THS4150EVM
DigiKey Part Number
296-10051-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
THS4150EVM
Description
EVAL BOARD FOR THS4150
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
THS4150 - 1 - Single Channels per IC Differential Amplifier Evaluation Board
Category
-3db Bandwidth
150MHz
Manufacturer
Texas Instruments
Current - Output / Channel
85mA
Packaging
Bulk
Current - Supply (Main IC)
17.5mA
Part Status
Active
Voltage - Supply, Single/Dual (±)
4V ~ 33V, ±2V ~ 16.5V
Channels per IC
1 - Single
Utilized IC / Part
THS4150
Amplifier Type
Differential
Contents
Board(s)
Output Type
Differential
Base Product Number
Slew Rate
650V/µs