AJM90PS19
DigiKey Part Number
1470-3132-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AJM90PS19
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 19V 90W
Customer Reference
Detailed Description
19V 90 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
Power (Watts)
90 W
Manufacturer
XP Power
No Load Power Consumption
210mW (Max)
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
Level VI
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
0°C ~ 60°C
Region Utilized
International
Output Connector
Power DIN, 4 Pin
Form
Desktop (Class I)
Cord Length
59" (1.50m)
Input Type
Cord (Sold Separately)
Input Connector
IEC 320-C6
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC
Size / Dimension
5.51" L x 2.80" W x 0.87" H (140.0mm x 71.0mm x 22.0mm)
Voltage - Output
19V
Approval Agency
CB
Current - Output (Max)
4.74A