AHA50AFB-100R
AHA50AFB-100R
AHA50AFB-100R
DigiKey Part Number
YAG1025-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AHA50AFB-100R
Description
RES CHAS MNT 100 OHM 1% 50W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 Ohms ±1% 50W Wirewound Chassis Mount Resistor
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AHA50AFB-100R Models
Category
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension
1.969" L x 1.142" W (50.00mm x 29.00mm)
Resistance
100 Ohms
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Tolerance
±1%
Power (Watts)
50W