10018784-10203TLF
DigiKey Part Number
609-2028-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10018784-10203TLF
Description
CONN PCI EXP FMALE 164POS 0.039
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
164 Position Female Connector PCI Express™ Gold 0.039" (1.00mm) Black
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
10018784-10203TLF Models
Category
Features
Board Guide, Locking Ramp
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Mounting Type
Through Hole
Series
Termination
Solder, Staggered
Packaging
Tray
Contact Material
Copper Alloy
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Card Type
PCI Express™
Contact Finish Thickness
Flash
Gender
Female
Contact Type
Cantilever
Number of Positions
164
Color
Black
Card Thickness
0.062" (1.57mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Number of Rows
2
Material - Insulation
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Pitch
0.039" (1.00mm)