PXA911/10/S
DigiKey Part Number
708-1390-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PXA911/10/S
Description
CONN PLUG FMALE 10P NICKEL SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 (Power) Position Circular Connector Plug, Female Sockets Screw
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PXA911/10/S Models
Category
Contact Finish - Mating
Nickel
Mfr
Color
Black, Blue
Series
Ingress Protection
IP68/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Packaging
Bulk
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Features
Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut, UV Resistant
Connector Type
Shielding
Number of Positions
10 (Power)
Current Rating (Amps)
10A
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Voltage Rating
250VAC/DC
Termination
Screw
Cable Opening
0.787" ~ 0.866" (20.00mm ~ 22.00mm)
Fastening Type
Threaded
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C