BUK962R6-40E,118 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 783
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 4 978
Datasheet
Infineon Technologies
In Stock: 1 611
In Stock: 665
Renesas Electronics Corporation
Parametric Equivalent
Rochester Electronics, LLC
In Stock: 640
N-Channel 40 V 100A (Tc) 263W (Tc) Surface Mount D2PAK
BUK962R6-40E,118
DigiKey Part Number
1727-1095-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BUK962R6-40E,118
Description
MOSFET N-CH 40V 100A D2PAK
Customer Reference
Detailed Description
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
80.6 nC @ 32 V
Mfr
Vgs (Max)
±10V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
10285 pF @ 25 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Dissipation (Max)
263W (Tc)
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
D2PAK
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
2.4mOhm @ 25A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
2.1V @ 250µA