35YXG100MEFCFA8X11.5 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Rubycon
In Stock: 324
Datasheet
Upgrade
Rubycon
In Stock: 3
Datasheet
In Stock: 2 126
In Stock: 0
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Panasonic Industry
KEMET
KEMET
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
100 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C
35YXG100MEFCFA8X11.5
DigiKey Part Number
1189-35YXG100MEFCFA8X11.5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
35YXG100MEFCFA8X11.5
Description
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
35YXG100MEFCFA8X11.5 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
35 V
Package / Case
Radial, Can
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 105°C